TIKRA NETIKRA

Įspėjimas! Šiuo tekstu greičiausiai nieko neįrodysime ir nieko naujo neišmokysime. Dar blogiau – pateiktos istorijos tarpusavy nesusijusios.

Ar pamenate britų žurnalisto sukurtą restoraną? 2017 metais jis tapo geidžiamiausiu ir geriausiu „TripAdvisor“ restoranu Londone. Norinčių ten pavalgyti buvo daugybė, o nuolat rezervuotos vietos skonių ieškotojus vedė iš proto. Jei pamenate, puikiai žinote, kad to restorano nė nebuvo. Žurnalistas Oobahas Butleris, supratęs koks galingas yra internetas ir žmonių patiklumas dezinformacija, padarė viską, kad restoranas net neatsiradęs aplenktų visus iki tol geriausiai vertintus Londono restoranus. Londono, ne Mažeikių. Miesto, kuriame apstu puikių vietų tobulai vakarienei. Žurnalistas sukūrė svetainę, įkėlė tuo laiku gerai atrodančių patiekalų nuotraukų ir parašė daugybė atsiliepimų, straipsnių, pranešimų spaudai. Pasipylė rezervacijos, skambučiai, žmonės troško neįmanomo patys to nežinodami. Apgauti liko ir maisto kritikai – neįkėlę kojos į restoraną rašė teigiamus atsiliepimus, kad pagaliau atsirado vieta, kuri taip traukia Londono gyventojus. Tinklalapis su meniu, beje, veikia iki šiol – https://www.theshedatdulwich.com/.

Dar senesnė istorija apie sąvaržėlę, kurią jaunuolis Kyle MacDonaldas sugebėjo iškeisti į namą. Ne iškart, bet sąlyginai itin greitai – tereikėjo 14-os sandorių. Buvo vasara. Kyle sėdėjo ir svajojo apie gyvenimą name, nors tuo metu net neturėjo darbo. Vietoj to, kad išsiųstų CV pagal surastą darbo skelbimą, jis į internetą įkėlė žinutę apie puikią raudoną sąvaržėlę lapams. Atsirado norintys už ją atiduoti savo rašiklį. Ir čia užvirė. Rašiklis į durų rankenėlę, ši į stovyklavimo viryklę ir taip toliau iki namo. Įdomu tai, kad šią sėkmingą mainų istoriją norima pakartoti šiomis dienomis. Mergina plaukų segtuką jau iškeitė į automobilį. Ir jai neįtikėtinai gerai sekasi. Jos istoriją galite stebėti Instaram’e – @trademeproject.

https://www.instagram.com/lilmiquela/ – čia, kaip ji prisistato, 19-etės robotės, gyvenančios Los Andžele, profilis. Ji sukurta, „nupiešta“, bet socialiniuose tinkluose gyvena tikrą jauno žmogaus gyvenimą su draugais, nuotykiais, kasdienybe. Ir ją seka daugiau nei 3 milijonai žmonių. Gali būti, kad seka į ją žiūrėdami kaip į realų žmogų. Nes patikėti, kad ji tokia ir yra, gana paprasta.

Per pirmą šių metų ketvirtį „Facebook“” panaikino beveik 1,3 mlrd. netikrų profilių. 16 proc. „Facebook“ paskyrų nėra tikros arba dubliuojasi. Tokios paskyros kuriamos komentuoti, šnipinėti, agituoti, dalyvauti, peikti, žlugdyti. Internete būti kažkuo nėra sudėtinga ir rašyti bet ką nereikia specialaus leidimo. Patikėti gerai sudėliota žinia – paprasta, pasiduoti srautui – lengva, uždirbti šlovę ar namus kitam – visiškai nesudėtinga, suvokti tikrąją situaciją, kritiškai žvelgti į matomą, girdimą, siūlomą – vis sudėtingėja. Manipuliuoti jausmais, kurti sensacingas žinias, burti minias, kelti niekam niekada negirdėto mokslininko išvadas, parduoti netikusius produktus didelės meistrystės nereikia. Leidžiamės.