Būna dienų, kai lietuje paskęsta blakstienos ir taip norisi išnykti rūkuose. Akimirkomis, pasislėpęs miestas šnabžda, o Monmartre ruduo. Ankstyvais rytais, miglose gali pasiklysti ir paklysti savyje. Akimis apsigauti, kai netoliese pranyksta paryžietiškas Dali šešėlis, o praeivio aidas kartoja a jour dausose. Bokštai muša rytą ir švelnus liūdesys nusėda ant pagalvių. Lėtai, lyg cukraus vata išsisklaido rūkai ir lieka kūrybiniai sapnai…
Tai apie sapnus ir ne visai, apie miglas, kuriose žmonės gyvena ir rūkus, sklandančius Kauno Monmartre.
Ne paslaptis, kad F. Fellini, vienas ryškiausių XX a. kino režisierių, savo didžiausius šedevrus kūrė pasitelkdamas sapnus. Naktimis, vos prabudęs, nedidelėje baltų lapų knygelėje, užrašinėjo tai, kas nutinka rūkuose, kai užsimerki ir paskęsti savyje. Ir ne tik Fellini, bet daugelis surrealistų, bandančių sukurti tai, ko realus pasaulis negali pasiūlyti, kliovėsi sapnais. Šiandien, nepaliaujamai artėjant rudeniškoms migloms, dalinamės įspūdingiausiais darbais, įkvėptais nakties istorijų:

Salvador Dali – The Persistance of Memory
Kadaise Salvadoras Dali yra pasakęs, kad vieną dieną, mes suvoksime, jog realybė – yra didesnė iliuzija nei sapnai. Sunku pasakyti, ar tas laikas jau atėjo, tačiau žvelgiant į surrealizmo genijaus paveikslus, rodos, siaura linija tarp iliuzijos ir realybės – tiesiog išnyksta. The Persistance of Memory – tai vienas žymiausių Salvadoro Dali paveikslų, nutapytas 1931 metais, lig šiol keliantis daugybę prieštaringų vertinimų – degraduojanti beskonybė, ar šedevras, neturintis laiko ribų? Kad ir kaip bebūtų, nekyla abejonių, kad Dali pralenkė laiką ir sukūrė idilę, kurios nė ateitis pasiūlyti negali.

Edgar Allan Poe kūryba
Siaubo literatūros pradininką, groteskų kūrėją E. A. Poe – kamavo nepaliaujami košmarai. Pasitelkdamas nakties vaizdinius, rašytojas kūrė eiles pastraipų, kuriose slepiasi įkvėpimo lobynai. Vienas pavyzdžių – varnas ( ang. The Raven), eilėraštis, kalbantis apie nakties tamsumas ir virsmus, pasimetančius prieblandoje “…Paukštis tu ar nevidonas! Jau užteks klaikios spėlionės. Skrisk į požemius Plutono…”.
E. A. Poe savo apsakymuose žaidžia skaitytojų jausmais ir ne tik. Rašytojas laikomas viena paslaptingiausių XIX a. asmenybių, apipinta užuominomis ir legendomis, nuo kurių rudens vakarais šiurpsta oda. Ar tikrai jis griebėsi žmogžudystės tam, kad galėtų įsijausti ir sukurti realizmo dvasia persmelktus siužetus? O gal tai tik sapnas?

Fellini sapnai, kuriuos dievina pasaulis
Jaunas italas, vardu F. Fellini, supažindino su pasauliu, kuris neegzistuoja ir privertė aikčioti milijonus. Rodos, kino genijaus filmai, nuolat verčia susimąstyti – iliuzija ar realybė? Keletas žymiausių darbų – La Dolce Vita, Kabirijos naktys, Džiuljeta ir dvasios ir kt. nepalieka abejingų. Monochrominiuose tonuose paskendusi Roma, lyg per miglą pulsuoja fantazija, o pats režisierius primena – visi jo filmai yra savotiška autobiografija. Žvelgiant toliau, neorealizmas virsta simbolių samplaika, kurioje pasimeta žodžiai ir vaizdai. Lieka jausmas, kad Fellini pakeitė kino istoriją.

John Lenon nakties melodijos
Turbūt sunkiai rastume žmogų, nieko negidėjusį apie John Lenon, tačiau ar žinote, kad vieną garsiausių dainų „ #9“, autorius tiesiog susapnavo?
Taigi, vasara iškeliauja su vėjais, o mūsų komanda kimba į darbus. Naujasis kūrybinis sezonas, su miglomis, rūkais ir sapnais visai čia pat, tad jeigu trūksta įkvėpimo, linkime saldžių sapnų, o ryte… Ryte galbūt pabusime didūs kūrėjai!